illustrationsplan v_faeladsparken rev

Illustrationsplan som visar det nya förslaget över platsen

Västra Fäladsparken

Västra Fäladsparken i norra Landskrona har med tiden fått både ändrad användning och nya förutsättningar vilket gör att en upprustning av parken behövs för att skapa ett vackert och tillgängligt parkrum.

Stadsmiljöavdelningen har tagit fram ett förslag till omgestaltning av den del av parken där den gamla busstationen tidigare låg. Utvecklingsarbetet av parken går ut på att skapa ett stort cirkulärt parkrum omgivet av nya träd och kullar. I det nya förslaget föreslås också en liten sittplats vid dammen samt vissa åtgärder längs den före detta bussgatan, till exempel kommer de gamla busshållsplatserna att tas bort.
 

Genomförande
Parkavdelningen kommer att påbörja ombyggnaden i november 2011. Tidplanen för färdigställande beror bland annat på tillgången till jordmassor till de föreslagna kullarna.