• 600 dagar kvar – Foto: Thomas H Johnsson
  • 600 dagar kvar – Foto: Thomas H Johnsson
  • 600 dagar kvar – Foto: Thomas H Johnsson
  • 600 dagar kvar – Foto: Thomas H Johnsson
  • 600 dagar kvar – Foto: Josefin Berglund, Landskrona stad

Ett festligt jubileum i sikte!

2013 fyller Landskrona 600 år. En återblick på 2011 avslöjar att firandet redan har kommit igång och 2012 ska det firas med ett 599-årskalas och annat smått och gott.

2011 firades Landskronas 598-årsdag med bussturer där ”Det nya mötte det gamla”. SP Chark bjöd på korv och det blev underhållning av kulturskolan. Ett YouTube-klipp från dagen finner du nedan.

Den 29 juli firade vi att det var 600 dagar kvar till invigningen den 20 mars. Vi avtäckte den symbol som ligger på kasernplan som blivit en mötesplats då den används flitigt som sittbänk. Oatly bjöd på glass och det blev en fin fredag med roliga aktiviteter. Ett klipp från dagen finner du nedan.

Den 20 mars som i år infaller på en tisdag kommer vi fira att Landskrona fyller 599 år. Då får staden bland annat två jubileumssymboler i stil med den på kasernplan. Dessa symboler ska förgylla infarterna till staden. Mer information om detta kommer snart.

I december flyttade jubileumskontoret från stadshuset till Citadellet men projektgruppen har samma kontaktuppgifter som tidigare. Uppgifterna finner du i högerspalten. Vi önskar alla välkomna in med frågor, förslag och tankar kring 600-årsjubileet som nu närmar sig med raska steg.

600-årsdagen, den 20 mars 2013, blir starten för ett festligt jubiléumsår.

 

 

 

 

Sticka en halsduk för Landskrona

Sticka en haldsduk

Var med och sticka en del av halsduken som ska värma Landskrona inför 600-årsjubileet. Du väljer själv hur din del ska se ut och hur långt ditt bidrag ska vara till halsduken.

Skicka in ditt recept!

600 recept

Har du ett favoritrecept som du vill dela med dig? Omtankens initiativ är att samla in 600 recept till jubiléet. Varje dag presenteras ett nytt recept på deras blogg – alltifrån varmrätter till desserter och bakverk. Bidra du också!

Jubiléumskontoret

Projektledare

Christin Nielsen

0709-47 05 74

Arbetar mån-torsd


Projektassistent/Samordnare

Jonas Stoltz

0709-47 05 71

Arbetar mån-torsd

Sök bidrag - 600-årsjubileum

600-årslogo

2013 fyller Landskrona 600 år

Hela 2013 kommer att präglas av jubileet och vi hoppas att ett stort antal större och mindre arrangemang bidrar till den stora festen. För att göra det möjligt för fler att engagera sig i firandet öppnas nu möjligheten att söka bidrag till jubileums­projekt.

600 mötesplatser

600 mötesplatser

Människor - Möten - Möjligheter

Vill Du bidra till att göra Landskrona till en stad för mänskliga möten?

Vi söker 600 mötesplatser till det stundande 600 årsjubiléet och vi behöver Din hjälp! Läs mer här >>