Belysningsprojekt runtom i staden

I samband med den digitala trygghetsvandringen i Landskrona har flertalet platser uppmärksammats som behöver bättre belysning.

Under året kommer vi att arbeta med följande:

Äppelstigen - Larvi koloniområde

Belysning av en stig som används som genomfart för många cyklister och gående. 

Lekplatsen, Egnahemsområdet

Belysning av lekplatsen vid korsningen Fågelvägen/Genvägen/Krokvägen. 

Talldungens lekplats, Häljarp

Belysning av lekplatsen som ligger i närheten av Talldungens förskola i Häljarp.

Det här gör vi:

  • Monterar upp belysningsstolpar längs sträckorna, på platserna.

Så här påverkar det dig:

  • Under arbetet kommer det att finnas arbetsfordon längs sträckorna vilket kan påverka framkomligheten. Utöver det kan cykelbanan bli något smalare under arbetets gång.

Kontakt:

Projektledare, Landskrona stad: Sandra Schultz, 0418-47 35 51

Skicka en kommentar om webbsidan till webbredaktionen. Har du en kommentar om bemötande eller om någon kommunal service skickar du istället en synpunkt.

Kontakta Stadsmiljöavdelningen  
Kontakta Stadsmiljöavdelningen

Tora Broberg
Stadsmiljöchef
0418-47 08 72
tora.broberg@landskrona.se

Charlotte Fajerson
Landskapsarkitekt
0418-47 06 58
charlotte.fajerson@landskrona.se

Fredrik Andreasson
Trafikplanerare
0418-47 32 48
fredrik.andreasson@landskrona.se

Sandra Schultz
Projektledare
0418-47 35 51
sandra.schultz@landskrona.se

Jonas Holmkvist
Projektledare
0418-47 35 49
jonas.holmkvist@landskrona.se

Goran Djuric
Projektledare
0418-47 36 44
goran.djuric@landskrona.se

Josefin Wallentin
Projektledare
0418-47 36 86
josefin.wallentin@landskrona.se



Senast uppdaterad av Nina Persson Kerr