Karlslunds lekplats

Karlslunds nya lekplats vid Emaljgatan, Storan, öppnade för lek fredagen den 5 september.

Illustration på Karlslunds lekplats

Vid Emajlgatan omvandlar vi delar av grönområdet till Landskronas största lekplats för att skapa en trivsam och kul mötesplats för alla Landskronabor. Projektet beräknas vara färdigt i början av sommaren.

Det här gör vi

  • Bygger lekplats för stora och små
  • Installerar ny belysning

Så påverkas du som bor/verkar i området

  • Ökad trafik i form av byggtrafik
  • Arbetet kan medföra buller
  • Tillgängligheten till bostäder, angränsande fastigheter och parkeringsplatser ska inte påverkas

Skicka en kommentar om webbsidan till webbredaktionen. Har du en kommentar om bemötande eller om någon kommunal service skickar du istället en synpunkt.

Kontakta Stadsmiljöavdelningen  
Kontakta Stadsmiljöavdelningen

Tora Broberg
Stadsmiljöchef
0418-47 08 72
tora.broberg@landskrona.se

Charlotte Fajerson
Landskapsarkitekt
0418-47 06 58
charlotte.fajerson@landskrona.se

Birthe Bunke
Trafikingenjör
0418-47 35 91
birthe.bunke@landskrona.se

Sandra Schultz
Projektledare
0418-47 35 51
sandra.schultz@landskrona.se

Jonas Holmkvist
Projektledare
0418-47 35 49
jonas.holmkvist@landskrona.se

Goran Djuric
Projektledare
0418-47 36 44
goran.djuric@landskrona.se

Josefin Wallentin
Projektledare
0418-47 36 86
josefin.wallentin@landskrona.se

 

Senast uppdaterad av Nina Persson Kerr