Lekplats på Citadellet

I bastion Banér, vid caféet, finns en lekplats med temat Citadellet under medeltiden. Lekplatsen innehåller hoppstubbar, lekhus, fängelse, balansbom, båt och klätterställning med rutsch och är indelade i tre delar, Hamnen, Marknadsplatsen och Citadellet.

Citadellslekplatsen är stadens nyaste lekplats. Den invigdes i december 2018.

Varje yta på lekplatsen har en egen berättelse och tillsammans ger de en äventyrlig lek i en historisk miljö. Tidigare låg här boulebanorna. Vill man spela boule finns en fin bana vid Saluhallstorget bland annat.

Skicka en kommentar om webbsidan till webbredaktionen. Har du en kommentar om bemötande eller om någon kommunal service skickar du istället en synpunkt.

Kontakta Stadsmiljöavdelningen  
Kontakta Stadsmiljöavdelningen

Tora Broberg
Stadsmiljöchef
0418-47 08 72
tora.broberg@landskrona.se

Charlotte Fajerson
Landskapsarkitekt
0418-47 06 58
charlotte.fajerson@landskrona.se

Birthe Bunke
Trafikingenjör
0418-47 35 91
birthe.bunke@landskrona.se

Sandra Schultz
Projektledare
0418-47 35 51
sandra.schultz@landskrona.se

Jonas Holmkvist
Projektledare
0418-47 35 49
jonas.holmkvist@landskrona.se

Goran Djuric
Projektledare
0418-47 36 44
goran.djuric@landskrona.se

Josefin Wallentin
Projektledare
0418-47 36 86
josefin.wallentin@landskrona.se



Publicerat den av Anette Drivmo

Senast ändrad