Bygglov & anmälan

När du ska bygga kan du behöva söka bygglov eller göra en anmälan  för de förändringar du vill göra. Har har vi har samlat information om hur du söker bygglov och vad din ansökan måste innehålla.

 

 

Skicka en kommentar om webbsidan till webbredaktionen. Har du en kommentar om bemötande eller om någon kommunal service skickar du istället en synpunkt.

Kontakta stadsarkitektavdelningen  
Kontakta stadsarkitektavdelningen

Stadsarkitektavdelningens telefon 0418-47 32 00 är öppen måndag-fredag mellan kl. 9-12 och 13-15 

Petter Eiring
Stadsarkitekt och avdelningschef
petter.eiring@landskrona.se

Linda Warming
Bitr. stadsarkitekt
linda.warming@landskrona.se

Mathias Fuchs
1:e byggnadsinspektör
mathias.fuchs@landskrona.se

Richard Ekman
Byggnadsinspektör
richard.ekman@landskrona.se

Marika Brockie
Bygglovhandläggare
marika.brockie@landskrona.se

Anna Wallden
Bygglovshandläggare
anna.wallden@landskrona.se

Susanne Lundquist
Bygglovhandläggare
susanne.lundquist@landskrona.se

Landskronas digitala ritningsarkiv  
Landskronas digitala ritningsarkiv
Landskronas detaljplaner  
Landskronas detaljplaner