Bygglov & rådgivning

När du ska bygga kan du behöva söka bygglov eller göra en anmälan  för de förändringar du vill göra. Vi har samlat information så du ska kunna få en översikt över bygglovprocessen, riktlinjer, blanketter och exempel på vad ditt bygglov kan komma att kosta.

 

 

Skicka en kommentar om webbsidan till webbredaktionen. Har du en kommentar om bemötande eller om någon kommunal service skickar du istället en synpunkt.

Bygglovrådgivning  
Bygglovrådgivning

Du kan komma och besöka oss varje torsdag mellan kl. 13-16 (dagen innan helgdag stänger vi kl 15 samt röda dagar har vi helt stängt). Vi finns i Stadshuset på grönt plan om du har frågor kring din ansökan.

Under julhelgerna har bygglovsrådgivningen stängt den 28 december samt 4 januari. Du kan ringa 0418-47 32 00 och boka en tid med en handläggare.

 

Landskronas digitala ritningsarkiv  
Landskronas digitala ritningsarkiv
Landskronas digitala planarkiv  
Landskronas digitala planarkiv
Bygglovsarkivet  
Bygglovsarkivet

Arkivet är öppet mellan kl 9-12 övrig tid efter överenskommelse.
du kan hitta samma information i våra digitala arkiv

Kontakta stadsarkitektavdelningen  
Kontakta stadsarkitektavdelningen

Stadsarkitektavdelningens telefon 0418-47 32 00 är öppen måndag-fredag mellan kl. 9-12 och 13-15

 

Petter Eiring
Stadsarkitekt och avdelningschef
Handlägger även bygglov
0418-47 35 90
petter.eiring@landskrona.se

Linda Warming
Bitr. stadsarkitekt
Handlägger även bygglov
0418-47 35 57 (telefontid måndag-fredag kl. 9-11)
linda.warming@landskrona.se

Mathias Fuchs
1:e byggnadsinspektör
0418-47 06 28
mathias.fuchs@landskrona.se

Richard Ekman
Byggnadsinspektör
0418-47 35 86
richard.ekman@landskrona.se

Lena Ahlfors
Bygglovhandläggare
0418-47 35 60 (telefontid måndag-fredag kl. 9-11)
lena.ahlfors@landskrona.se

Therese Svitzer
Bygglovhandläggare
Föräldraledig tom september 2018

Anna Wallden
Bygglovshandläggare
0418-47 35 87
anna.wallden@landskrona.se

Susanne Lundquist
Bygglovhandläggare
0418-47 36 90 (telefontid måndag-fredag kl. 9-11)
susanne.lundquist@landskrona.se