Bygglov & rådgivning

När du ska bygga kan du behöva söka bygglov eller göra en anmälan  för de förändringar du vill göra. Vi har samlat information så du ska kunna få en översikt över bygglovprocessen, riktlinjer, blanketter och exempel på vad ditt bygglov kan komma att kosta.

 

 

Skicka en kommentar om webbsidan till webbredaktionen. Har du en kommentar om bemötande eller om någon kommunal service skickar du istället en synpunkt.

Kontakt under sommaren  
Kontakt under sommaren

Bygglovstelefonen – hålls öppen kl 9-12 from 25 juni tom 13 augusti

Bygglovsrådgivning – öppet hus torsdagar 13-16 med undantag av 7 juni, 21 juni, 19 juli, 26 juli, 2 augusti.

Bygglovrådgivning  
Bygglovrådgivning

Du kan komma och besöka oss varje torsdag mellan kl. 13-16 (dagen innan helgdag stänger vi kl 13 samt röda dagar har vi helt stängt). Vi finns i Stadshuset på grönt plan om du har frågor kring din ansökan.

Landskronas digitala ritningsarkiv  
Landskronas digitala ritningsarkiv
Landskronas digitala planarkiv  
Landskronas digitala planarkiv
Bygglovsarkivet  
Bygglovsarkivet

Arkivet är öppet mellan kl 9-12 övrig tid efter överenskommelse.
du kan hitta samma information i våra digitala arkiv

Kontakta stadsarkitektavdelningen  
Kontakta stadsarkitektavdelningen

Stadsarkitektavdelningens telefon 0418-47 32 00 är öppen måndag-fredag mellan kl. 9-12 och 13-15

 

 

Petter Eiring
Stadsarkitekt och avdelningschef
petter.eiring@landskrona.se

Linda Warming
Bitr. stadsarkitekt
linda.warming@landskrona.se

Mathias Fuchs
1:e byggnadsinspektör
mathias.fuchs@landskrona.se

Richard Ekman
Byggnadsinspektör
richard.ekman@landskrona.se

Anna Wallden
Bygglovshandläggare
anna.wallden@landskrona.se

Susanne Lundquist
Bygglovhandläggare
susanne.lundquist@landskrona.se