Anhörigcentrum underlättar din vardag

Anhörigcentrum finns för dig som är anhörig till någon som har ett fysiskt eller psykiskt funktionshinder, är långvarigt sjuk eller äldre. Anhörigcentrum erbjuder dig stöd och aktiviteter för att må bra, få kraft, inspiration och hopp.

Hos Anhörigcentrum kan du som är anhörig, såväl ung som äldre, få stöd som underlättar din vardag. Oavsett om du vill träffa andra i liknande situation, fördjupa dina kunskaper inom ett visst område eller koppla av en stund så kan vi hjälpa till. Vi finns också för dig som behöver personligt stöd eller rådgivning. Vi sätter fokus på dig och dina behov när vi formar stödet.

Klicka på rubrikerna nedan för att läsa mer om vilket stöd vi erbjuder. Du är alltid välkommen att kontakta oss på Anhörigcentrum om du har några frågor eller om du önskar stöd från oss.

Skicka en kommentar om webbsidan till webbredaktionen. Har du en kommentar om bemötande eller om någon kommunal service skickar du istället en synpunkt.

Kontakta Anhörigcentrum  
Kontakta Anhörigcentrum

Anhörigcentrums telefonnummer
0418-47 34 11

Besöksadress
Norra Kyrkogränden 17

Enhetschef
Senija Fehratovic
0418-47 09 99
senija.fehratovic@landskrona.se

Anhörigkurator/äldre- och handikappombudsman
Eva Lagerstedt
0418-47 34 77
eva.lagerstedt@landskrona.se

Äldrepedagog
Petra Leube
0418-47 34 19
petra.leube@landskrona.se

Anhörigsamordnare
Ulrika Nilsson
0418-47 34 15
ulrika.nilsson@landskrona.se

Sanna Bejic
0418-47 32 90
sanna.bejic@landskrona.se

Aktivitetshandledare
Annelie Tilly
0418-47 34 17
annelie.tilly@landskrona.se

Följ Anhörigcentrum på facebook  
Följ Anhörigcentrum på facebook