Hemvård


Lättläst sida

Hemvård är detsamma som hemtjänst och är till för dig som behöver stöd och hjälp i hemmet med sådant du inte själv klarar i vardagen. Vi erbjuder stöd utifrån dina behov. Till exempel kan det handla om hjälp och stöd med städ, tvätt, inköp, personlig hygien eller sociala aktiviteter. Du behöver ansöka om hemvård.

Skicka en kommentar om webbsidan till webbredaktionen. Har du en kommentar om bemötande eller om någon kommunal service skickar du istället en synpunkt.

Kontakta område Hemvård  
Kontakta område Hemvård

Hemvårdens telefoncentral 
Telefontid alla dagar 
08:00-12:00 och 13:00-17:00 
0418-47 03 31 

Kontakt med Hemvården efter kontorstid
Telefontid alla dagar 
17:00-21:30 
0418-47 09 98 

Områdeschef 
Mica Bodic
0418-47 03 90
mica.bodic@landskrona.se 

Kontakta hemvården  
Kontakta hemvården

Enhetschef område Fröjdenborg, hemvårdens telefoncentral, samordnare och specialteam
Anna Holmberg
0418-47 04 06
anna.holmberg@landskrona.se

Enhetschef område Centrum 
Heléne Asp
0418-47 34 65
helene.asp@landskrona.se

Enhetschef område Väster
Johanna Janatuinen
0418-47 09 67
johanna.janatuinen@landskrona.se

Enhetschef område Norrestad 
Johanna Stigbahr
0418-47 39 25
johanna.stigbahr@landskrona.se

Enhetschef område Landet samt Larmpersonal dag och kväll
Pia Throedsson
0418-47 03 12
pia.throedsson@landskrona.se

Enhetschef område Artillerigatans gruppboende, Ven, Vaktmästare, Hemvårdens nattpersonal och Larmpersonal natt
Malin Götskog
0418-47 03 52
malin.gotskog@landskrona.se

Enhetschef område Hvilan och Servicegrupp av trygghetslarm
Marie Classon
0418-47 04 45
marie.classon@landskrona.se

Tf. enhetschef dagverksamhet
Magnus Sjögren
0418-47 39 31
magnus.sjogren@landskrona.se

Sök kontakter via gaturegistret  
Sök kontakter via gaturegistret