Regeringsgatan

Under våren kommer Regeringsgatan att få sig ett lyft! Med start vecka 18 kommer Landskrona stad att påbörja renovering av trottoarerna på Regeringsgatan.

Så påverkas du som bor/verkar i området:

  • Projektet kommer inte påverka tillgängligheten till bostäder och angränsande fastigheter. 

 

Det här gör vi:  

  • Västra trottoaren får ny plattläggning och den östra trottoaren blir upprustad med ny belysning och grönska.

  • Övergångställen kommer förtydligas där en del markeras med pollare.
     
  • Vår ambition är en mer trivsam stadsmiljö i området.

 

Projektet beräknas vara klart i mitten på juni.

Skicka en kommentar om webbsidan till webbredaktionen. Har du en kommentar om bemötande eller om någon kommunal service skickar du istället en synpunkt.

Kontakta Stadsmiljöavdelningen  
Kontakta Stadsmiljöavdelningen

Tora Broberg
Stadsmiljöchef
0418-47 08 72
tora.broberg@landskrona.se

Charlotte Fajerson
Landskapsarkitekt
0418-47 06 58
charlotte.fajerson@landskrona.se

Birthe Bunke
Trafikingenjör
0418-47 35 91
birthe.bunke@landskrona.se

Sandra Schultz
Projektledare
0418-47 35 51
sandra.schultz@landskrona.se

Ingrid Borgström
Projektledare
0418-47 35 49
ingrid.borgstrom@landskrona.se

Goran Djuric
Projektledare
0418-47 36 44
goran.djuric@landskrona.se

Josefin Wallentin
Projektledare
0418-47 36 86
josefin.wallentin@landskrona.se