Belysningsprojekt runtom i staden

I samband med den digitala trygghetsvandringen i Landskrona har flertalet platser uppmärksammats som behöver bättre belysning.

Under året kommer vi att arbeta med följande:

Äppelstigen - Larvi koloniområde

Belysning av Äppelstigen som används som genomfart för många cyklister och gående. Projektet sträcker sig från Löpargatan i norr till Hedgatan i söder. Arbetet börjar i februari och beräknas klart månadsskiftet mars/april.

Lekplatsen, Egnahemsområdet

Belysning av lekplatsen vid korsningen Fågelvägen/Genvägen/Krokvägen.  Arbetet börjar i mars och beräknas färdigt i april-maj. 

Talldungens lekplats, Häljarp

Belysning intill lekplatsen som ligger i närheten av Talldungens förskola i Häljarp.

Det här gör vi:

  • Monterar upp belysning.

Så här påverkar det dig:

  • Under arbetet kommer det att finnas arbetsfordon längs sträckorna vilket kan påverka framkomligheten.
    • Äppelstigen kommer att stängas av för genomfartstrafik och biltrafik under tiden arbetet pågår.
    • Krokvägen påverkas när vi behöver vi gräva upp gatan för att ansluta el under cirka två veckor i samband med projektet vid Fågelvägen.

Kontakt:

Projektledare, Landskrona stad: Charlotte Fajerson, 0418-47 06 58

Skicka en kommentar om webbsidan till webbredaktionen. Har du en kommentar om bemötande eller om någon kommunal service skickar du istället en synpunkt.

Kontakta Stadsmiljöavdelningen  
Kontakta Stadsmiljöavdelningen

Tora Broberg
Stadsmiljöchef
0418-47 08 72
tora.broberg@landskrona.se

Charlotte Fajerson
Landskapsarkitekt
0418-47 06 58
charlotte.fajerson@landskrona.se

Fredrik Andreasson
Trafikplanerare
0418-47 32 48
fredrik.andreasson@landskrona.se

Sandra Schultz
Projektledare
0418-47 35 51
sandra.schultz@landskrona.se

Jonas Holmkvist
Projektledare
0418-47 35 49
jonas.holmkvist@landskrona.se

Goran Djuric
Projektledare
0418-47 36 44
goran.djuric@landskrona.se

Josefin Wallentin
Projektledare
0418-47 36 86
josefin.wallentin@landskrona.se



Senast uppdaterad av Nina Persson Kerr