Lekplats på Citadellet

I bastion Banér, vid caféet, satsar staden på en lekmiljö med temat Citadellet under medeltiden. Lekplatsen kommer att ha hoppstubbar, lekhus, fängelse, balansbom, båt och klätterställning och vara indelade i tre delar, Hamnen, Marknadsplatsen och Citadellet.

Varje yta har en egen berättelse och tillsammans erbjuder de en äventyrlig lek i en historisk miljö.

Lekplatsen ersätter boulebanorna men de som vill spela boule har möjlighet att göra det på en ny mindre bana på Saluhallstorget samt inne på Puls arena.
Lekplatsen planeras vara klar i november 2017.

Skicka en kommentar om webbsidan till webbredaktionen. Har du en kommentar om bemötande eller om någon kommunal service skickar du istället en synpunkt.

Kontakta Stadsmiljöavdelningen  
Kontakta Stadsmiljöavdelningen

Tora Broberg
Stadsmiljöchef
0418-47 08 72
tora.broberg@landskrona.se

Charlotte Fajersson
Landskapsarkitekt
0418-47 06 58
charlotte.fajersson@landskrona.se

Birthe Bunke
Trafikingenjör
0418-47 35 91
birthe.bunke@landskrona.se

Sandra Schultz
Projektledare
0418-47 35 51
sandra.schultz@landskrona.se

Ingrid Borgström
Projektledare
0418-47 35 49
ingrid.borgstrom@landskrona.se

Goran Djuric
Projektledare
0418-47 36 44
goran.djuric@landskrona.se

Josefin Wallentin
Projektledare
0418-47 36 86
josefin.wallentin@landskrona.se