Ringvägen

I höst fortsätter arbetet med att öka trafiksäkerheten vid Ringvägen. Snart byggs en ny gång- och cykelväg längs Ringvägen som kommer att gå mellan Hälsingborgsvägen och Pilåkersgatan.

Med en ny gång- och cykelväg blir det ännu bättre förutsättningar för exempelvis cykelpendling till och från stationen. I samband med byggnationen av GC-vägen skall även två gångpassager att anläggas. Detta innebär att barriären mellan områdena Pilåkern och Sandvången kan försvagas och att vi samtidigt gör det säkrare att korsa vägen. Byggnationen av gång- och cykelvägen påbörjas hösten 2018.

Skicka en kommentar om webbsidan till webbredaktionen. Har du en kommentar om bemötande eller om någon kommunal service skickar du istället en synpunkt.

Kontakta Stadsmiljöavdelningen  
Kontakta Stadsmiljöavdelningen

Tora Broberg
Stadsmiljöchef
0418-47 08 72
tora.broberg@landskrona.se

Charlotte Fajersson
Landskapsarkitekt
0418-47 06 58
charlotte.fajersson@landskrona.se

Birthe Bunke
Trafikingenjör
0418-47 35 91
birthe.bunke@landskrona.se

Sandra Schultz
Projektledare
0418-47 35 51
sandra.schultz@landskrona.se

Ingrid Borgström
Projektledare
0418-47 35 49
ingrid.borgstrom@landskrona.se

Goran Djuric
Projektledare
0418-47 36 44
goran.djuric@landskrona.se

Josefin Wallentin
Projektledare
0418-47 36 86
josefin.wallentin@landskrona.se