I nästa vecka möts nära 100 forskare från hela världen i Skåne. Konferensen heter The 8th Quadrinnial International Fellows Conference och hålls den 11-13 juli 2016 vid Lunds universitet.
Nils-Eric Sahlin är professor i medicinsk etik och en av arrangörerna till konferensen. Nils-Eric kallar själv konferensen för "ett internationellt OS i vetenskapsteori.”
Mellan föredragen har universitetet arrangerat sociala aktiviteter, och vad passar bättre än att besöka platsen för en av världens viktigaste forskningsinstitutioner under 1500-talet? Den 12 juli kommer representanter från det nya vetenskapen att besöka Tycho Brahe-museet – en plats som symboliserar ”den gamla vetenskapen”, men som samtidigt satte ett frö och banade väg framåt.