Torsdagen den 26 november klockan 18.00 – 20.00 är du välkommen på öppet hus.
Besök Allvar Gullstrandgymnasiet och Selma Lagerlöfgymnasiet och träffa lärare och elever från våra 10 nationella program.
Allvar Gullstrandgymnasiet finns i centrala Landskrona där vi erbjuder fyra olika högskoleförberedande program och två yrkesprogram. Vi vill vara en elevernas skola och har en stark elevkår och ett stort elevinflytande i alla frågor som rör utbildningen. Klicka här för att komma till Allvar Gullstrandgymnasiets hemsida.
På SelmaLagerlöfgymnasiet ger alla programmen dig en grundläggande behörighet till yrkeshögskola. Du har dessutom möjlighet att läsa kurser så att du även får en grundläggande högskolebehörighet. Vi sätter dig som elev i centrum och hjälper dig att utveckla dina förmågor.
På Selma Lagerlöfgymnasiet bjuds även på stand-up under vårt öppna hus!