Kontakta gymnasieskolan

Vi står till ert förfogande om ni har funderingar kring våra utbildningar eller Öresundsgymnasiet Landskrona. Vi finns här för dig.

  • Vår mejladress är oresundsgymnasiet@landskrona.se
  • Receptionens telefonnummer: 
    Regeringsgatan 0418-47 05 00
    Kvarngatan 0418-47 30 58
  • Sjukanmälan: dagligen på tel. 0418-47 33 33

Ledningsgruppen

Erik Åström, tf verksamhetschef Gymnasieskola
Tel. 0418-47 30 29
erik.astrom@landskrona.se

Linda Klang, tf rektor
SA och BF
Tel. 0418-47 30 20
linda.klang@landskrona.se

Pernilla Ripa, biträdande rektor
TE, BA, NA, EK och EE, ansvar för Idrottsgymnasiet
Tel. 0418-47 01 10
pernilla.ripa@landskrona.se

Mia Pontén Karlberg, biträdande rektor
VO, IM och språkintroduktionen
Tel. 0418-47 30 37
mia.pontenkarlberg@landskrona.se

Administration 

Björg Landgen, skoladministratör Regeringsgatan
Tel. 0418-47 30 30
bjorg.landgren@landskrona.se

Helené Råsand, administrationssamordnare Regeringsgatan
Tel. 0418-47 30 38
helene.rasand@landskrona.se

Anita Wiberg, receptionist Regeringsgatan
Tel. 0418-47 05 00
anita.wiberg@landskrona.se

Ammi Hansson, skoladministratör Kvarngatan
Tel. 0418-47 01 02
ammi.hansson@landskrona.se

Karin Bjuhr, receptionist Kvarngatan
Tel. 0418-47 30 58
karin.bjuhr@landskrona.se

Conny Hindemith, samordnare Idrottsgymnasiet
Tel. 0418-47 05 55
conny.hindemith@landskrona.se

Elevhälsan

Lillemor Gisselbrecht, studie- och yrkesvägledare BF, EK, NA, SA, TE, VO
Tel. 0418-47 30 35
lillemor.gisselbrecht@landskrona.se

Amy Ostaszewska, studie- och yrkesvägledare IM, SPRINT, BA, EE
Tel. 0418-47 01 12
amy.ostaszewska@landskrona.se

Anneli Svanström, skolsköterska BA, BF, EE, EK, NA, SA, TE, VO
Tel. 0418-47 30 27
anneli.svanstrom@landskrona.se

Cecilia Malm, skolsköterska IM, SPRINT
Tel. 0418-47 42 55
cecilia.malm@landskrona.se

Jessica Nilsenius Ekstedt, kurator IM, SPRINT, BA, EE
Tel. 0418-47 01 22
jessica.nilseniusekstedt@landskrona.se

Ligia Josefsson, kurator BF, EK, NA, SA, TE, VO
Tel. 0418-47 01 21
ligia.josefsson@landskrona.se 

Stefan Johnsson, specialpedagog BA, EE, NA, TE 
Tel. 0418-47 30 35
stefan.johnsson@landskrona.se 

Gunilla Fröberg, specialpedagog BF, EK, SA, VO
Tel. 0418-47 30 45
gunilla.froberg@landskrona.se

Agneta Rinse, specialpedagog SPRINT
agneta.qvistgaardrinse@landskrona.se 

Anders Cöster, specialpedagog IM
Tel. 0418-47 42 78
anders.coster@landskrona.se

Vaktmästare 

Edhem Zunic, vaktmästare Regeringsgatan, Kvarngatan
Tel: 0709-47 01 07
edhem.zunic@landskrona.se

Johannes Wykman, vaktmästarassistent, Regeringsgatan
Tel: 0733-47 30 80
johannes.wykman@landskrona.se

Beställa betygskopior

Information om hur du beställer betygskopior hittar du HÄR

 

Skicka en kommentar om webbsidan till webbredaktionen. Har du en kommentar om bemötande eller om någon kommunal service skickar du istället en synpunkt.

Kontakta oss  
Kontakta oss

När du är sjuk

Ring varje dag och sjukanmäl dig på telefon:
0418-47 33 33 

Blir du sjuk under skoldagen anmäl det via mejl:
franvaroagg@landskrona.se

Kontakt

Reception 
Regeringsgatan 54 (karta)
0418-47 05 00

Kvarngatan 8 (karta)
0418-47 30 58

Byggprogrammet

Emaljgatan 3 (karta)

Elprogrammet

Idrottsvägen 40  (karta)

oresundsgymnasiet@landskrona.se

Följ, gilla och dela!  
Följ, gilla och dela!