Kontakta gymnasieskolan

Vi står till ert förfogande om ni har funderingar kring våra utbildningar eller Öresundsgymnasiet Landskrona. Vi finns här för dig.

  • Vår mejladress är oresundsgymnasiet@landskrona.se
  • Receptionens telefonnummer: 0418-47 05 00 
  • Sjukanmälan: 0418-47 33 82. Sjukanmälan görs innan kl. 09.00 på morgonen.

Ledningsgruppen

Linda Klang, rektor
Tel. 0418-47 30 20
linda.klang@landskrona.se

Pernilla Ripa, biträdande rektor
TE, BA, NA och EE, ansvar för Idrottsgymnasiet
Tel. 0418-47 01 10
pernilla.ripa@landskrona.se

Mia Pontén Karlberg, biträdande rektor
SA, EK, BF, VO, IM och språkintroduktionen
Tel. 0418-47 30 37
mia.pontenkarlberg@landskrona.se

Erik Åström, verksamhetschef Gymnasieskola
Tel. 0418-47 30 29
erik.astrom@landskrona.se

Administration 

Björg Landgen, skoladministratör 
Tel. 0418-47 30 30
bjorg.landgren@landskrona.se

Ammi Hansson, skoladministratör 
Tel. 0418-47 01 02
ammi.hansson@landskrona.se

Anita Wiberg, receptionist 
Tel. 0418-47 05 00
anita.wiberg@landskrona.se

Conny Hindemith, samordnare Idrottsgymnasiet
Tel. 0418-47 05 55
conny.hindemith@landskrona.se

Elevhälsan

Cecilia Lööf Mahler, samordnare elevhälsan/specialpedagog

cecilia.loofmahler@landskrona.se

Linette Ek, studie- och yrkesvägledare IM/Språkintroduktion, 
Tel. 0418-47 30 35
linette.ek@landskrona.se

Anna Burman, studie- och yrkesvägledare nationella program
Tel. 0418-47 01 12
anna.burman@landskrona.se

Anneli Svanström, skolsköterska BA, EE, NA, TE, EK, SA
Tel. 0418-47 30 27
anneli.svanstrom@landskrona.se

Anna-Eva Andersen, skolsköterska IM, IMS, BF, VO
Tel.  0418-47 30 38
anna-eva.andersen@landskrona.se

Erika Olofsson, kurator BA, EE, NA, TE
Tel. 0418-47 01 21
erika.olofsson@landskrona.se

Maja Blomberg, kurator IM, IMS, BF, VO, EK, SA
Tel. 0418-47 01 22
maja.blomberg@landskrona.se

Stefan Johnsson, specialpedagog BA, EE, NA, TE 
Tel. 0418-47 30 35
stefan.johnsson@landskrona.se 

Gunilla Fröberg, specialpedagog BF, EK, SA, VO
Tel. 0418-47 30 45
gunilla.froberg@landskrona.se

Agneta Rinse, speciallärare 
agneta.qvistgaardrinse@landskrona.se 

Anders Cöster, speciallärare
anders.coster@landskrona.se

Vaktmästare 

Edhem Zunic, vaktmästare Regeringsgatan, Kvarngatan
Tel: 0709-47 01 07
edhem.zunic@landskrona.se

Beställa betygskopior

Information om hur du beställer betygskopior hittar du HÄR

 

Skicka en kommentar om webbsidan till webbredaktionen. Har du en kommentar om bemötande eller om någon kommunal service skickar du istället en synpunkt.

Kontakta oss  
Kontakta oss

När du är sjuk

Ring varje dag och sjukanmäl dig på telefon:
0418-47 33 82. Sjukanmälan görs innan kl. 09.00 på morgonen. 

Kontakt

Reception 
Regeringsgatan 54 (karta)
0418-47 05 00

Byggprogrammet

Emaljgatan 3 (karta)

Elprogrammet

Idrottsvägen 40  (karta)

oresundsgymnasiet@landskrona.se

Följ, gilla och dela!  
Följ, gilla och dela!

Senast uppdaterad av Malin van 't Wout