Nu är Häljarps bibliotek meröppet!
Nu blir det enklare att besöka Häljarps bibliotek när det passar. Från den 1 oktober är biblioteket meröppet, vilket innebär att registrerade användare kan besöka biblioteket även när personalen inte är på plats.
Meröppet ger tillgång till biblioteket mer än 50 timmar i veckan utöver de ordinarie bemannade öppettiderna. Under meröppet kan du bland annat låna och lämna böcker, läsa, studera eller bara slå dig ner en stund.
I går uppmärksammades starten av meröppet med en liten invigning på biblioteket. Besökare kunde komma förbi, fika och få hjälp med att registrera sig för den nya tjänsten.
– Det känns väldigt roligt att kunna erbjuda meröppet i Häljarp och på så sätt göra biblioteket ännu mer tillgängligt. Här ska man kunna komma för att läsa tillsammans med sina barn, låna böcker eller sitta ner och studera i lugn och ro. Vi hoppas att biblioteket kan bli som ett extra vardagsrum, en öppen plats där man både kan få en stund för sig själv och träffa andra, säger Martin Kel Memet Könick, bibliotekschef.
Så blir du användare av meröppet
För att använda meröppet behöver du vara 18 år eller äldre. Du registrerar dig genom att besöka Häljarps bibliotek under bemannad öppettid, visa legitimation och skriva under ett avtal. När du är registrerad får du information om hur meröppet fungerar och hur du får tillgång till biblioteket.
Extra öppet för registrering 5–8 oktober
För dig som vill registrera dig för meröppet håller Häljarps bibliotek extra öppet den 5–8 oktober klockan 14.45–18.45.
Aktuella öppettider och mer information om Häljarps bibliotek och meröppet hittar du på landskrona.se/haljarpsbibliotek.